Sprievodca

FAQ
Výukové videá

Čo chceš vedieť

FAQ

Otázky a odpovede

ENERGETICKY ÚČINNÁ TECHNOLÓGIA

Ako architekt musím exkluzívne spolupracovať s IZODOM

Sme tu, aby sme vás podporili, nie obmedzovali. Vieme, že kreatívna sloboda je v architektúre dôležitá, preto nemusíte spolupracovať výlučne s nami. Garantujeme vám však, že technológiu IZODOM si zamilujete a budete chcieť navrhovať iba v nej.

Musím spolupracovať výlučne s IZODOM?

Rozhodne nie. Zameriavame sa na partnerské vzťahy a chceme byť pre vás obchodnou podporou, nie obmedzením. Garantujeme vám však, že budete chcieť stavať iba pasívnu technológiu, akonáhle spoznáte jej výhody a jednoduchosť realizácie následných projektov.

Budovanie s tvárnivami spôsobí, že dom bude menej odolný?

Rozhodne nie! Každý prvok je dokonale zladený s iným a po zaliatí betónom získava plnú odolnosť. Vďaka tomu si môžete byť istí, že dom si zachová svoju kvalitu roky a konštrukcia zostane pevná bez ohľadu na plynutie času.

Aká bude úspora na vykurovaní pri použití IZODOM?

Použitie technológie IZOEnergy alebo IZOPassive generuje úspory na vykurovaní alebo chladení budovy v rozsahu 50 až 80 % v porovnaní s tradičnými technológiami. Vďaka výborným izolačným parametrom, chýbajúcim tepelným mostom sa teplo drží v dome a neuniká von. Na porovnanie a zistenie približných nákladov na vykurovanie stačí použiť našu kalkulačku.

Aký je čas výstavby v technológii IZODOM?

Veľkou výhodou technológie IZODOM oproti tradičným technológiám je čas výstavby. Otvorený dom bude postavený za 5 týždňov. Zatiaľ čo murovaná stavba bude trvať aj 2-3 roky. Ďalšou výhodou IZODOM je možnosť výstavby prakticky za každého počasia. Stavbu je možné realizovať aj v zime.

Aké sú najzaujímavejšie referencie spoločnosti IZODOM?

Najzaujímavejšie referencie spoločnosti IZODOM sú:
3 000 energeticky efektívnych víl v roku 2009 v Spojených arabských emirátoch.
palác marockého kráľa s rozlohou 10 000 m2,
500 sociálnych domovov neďaleko Lille v severnom Francúzsku (vládny projekt),
pasívny dom v Škótsku,
sídlisko 247 bytov neďaleko Varšavy [panstvo Latchorzew] 1998,
pasívny dom v strednej Sibíri Omsk, Surgut, Kazachstan,
výstavba za polárnym kruhom, napr. v Tromso v severnom Nórsku,
domy s dopytom 4kWh/m2/rok vo Francúzsku 2012, 5-poschodový blok 12kWh/m2/rok v Litve 2015 a mnoho ďalších energeticky úsporných obytných budov,
výstavba ambulancie v pasívnom štandarde v Lublinici,
najväčší areál na výrobu húb, niekoľko desiatok budov s dĺžkou 150 m a výškou múrov 8 m (v Poľsku a na Ukrajine, v rokoch 1995 - 2015)
IZODOM sa môže pochváliť viac ako 20 000 referenčnými budovami po celom svete.

Aká je najvyššia budova v technológii IZODOM, ktorá bola postavená?

Najvyššia budova v technológii IZODOM je 11-poschodový bytový dom postavený v roku 1996 v Moskve. Vyžiadalo si to použitie vysokopevnostného betónu a dodatočnej výstuže na spodných podlažiach a 20 cm široké jadro na prvých podlažiach.

Je žiarenie betónu skutočné?

Betónové žiarenie je mýtus.
Niektorí ľudia sa nás pýtajú na žiarenie v betónových budovách – to však nie je podložené faktami.
Väčšina žiarenia nameraného v budovách pochádza z prírodných zdrojov. Ide o žiarenie vyskytujúce sa v prostredí, napr. vyplýva z prítomnosti radónu v zemi.
Priemerná úroveň žiarenia v takejto budove nebude vyššia ako úroveň žiarenia v budove z keramických tehál, takže naše zdravie nebude ohrozené.
Hlavným zdrojom žiarenia sú domáce spotrebiče, nie betónové prvky.

Rosný bod – ako je to s kondenzáciou vlhkosti?

Rosný bod je miesto, kde pri poklese teploty pod určité hodnoty kondenzuje vodná para vo vonkajšej priečke.

Tento bod sa nachádza vo vonkajšej izolačnej vrstve prvku IZODOM, v polystyréne, 2-5 cm hlboko do prvku, počítajúc od roviny fasády.

V prvkoch King Block 35 cm s vonkajšou izolačnou vrstvou 15 cm a Super King Block 45 cm a vonkajšou vrstvou 25 cm je tento bod umiestnený mimo konštrukčného prvku, železobetónového jadra steny.

Za zmienku stojí, že betónové steny IZODOM sú obojstranne pokryté súvislou izoláciou. Takáto stena je preto odolnejšia voči prenikaniu vlhkosti a nízkym teplotám ako tradičné riešenia.

Neexistencia tepelných mostov v rovine venca a prekladov umožňuje vyhnúť sa kondenzácii, ktorá je bežným javom v tradičných technológiách.

Rosný bod – ako je to s kondenzáciou vlhkosti?

Budovy postavené tradičnou technológiou nevyžadujú špeciálne vetranie. Pri stavbe tradičného domu, v ktorom sú tehlové steny nahradené dutými ICF blokovými stenami, stačí tradičné gravitačné vetranie.
Netesnosťami alebo špeciálnymi otvormi v oknách sa do miestnosti dostáva čerstvý vzduch, nad radiátorom sa ohrieva, odoberá vlhkosť, pachy a oxid uhličitý a uniká cez vetracie mriežky. V obytných budovách, kde sa rýchlosť výmeny vzduchu rovná 4, sa celý objem vzduchu v miestnosti vymení 4-krát za hodinu, čo spôsobuje veľké straty tepelnej energie. Tento jav sa vyskytuje bez ohľadu na to, z čoho je dom vyrobený.
Pre úsporu vykurovacej energie sa v energeticky efektívnych a pasívnych domoch inštalujú zariadenia na rekuperáciu tepla zo vzduchu pri zachovaní rovnakej zaručenej cirkulácie. Za zabezpečenie čerstvého vzduchu a minimalizáciu energetických strát je zodpovedné mechanické vetranie, rekuperátory, ktoré nesúvisia priamo s typom stien. Ba čo viac, znižuje množstvo alergénov vo vzduchu.
Norma PN-EN 12831 zasa definuje aj minimálny počet výmen v budove na úrovni 0,5 výmeny za hodinu / v závislosti od počtu osôb je to 0,6-1,0.

Steny, ktoré dýchajú – je to možné?

Steny, ktoré dýchajú - mýtický transport vlhkosti cez stenu.
V 90. rokoch sa na niektorých trhoch objavil mýtus o „dýchaní múrom“. Ide o očakávanie, že stena má transportovať vlhkosť z domu von.
Boli vyjadrenia, že minerálna vlna a tehly dobre odvádzajú vlhkosť, zatiaľ čo polystyrén je tesný a neodvádza ju – preto sa na stenách pravdepodobne objaví vlhkosť a plesne.
Ide o mýtus, ktorý nepotvrdili výskumy ani pozorovania budov.
V budovách je veľká vlhkosť – 4-členná rodina vyprodukuje denne 11 kg vody vo forme pary (varením, kúpaním, dýchaním)! To je až 330 kg mesačne.
Toto množstvo vlhkosti sa musí odvádzať von vetraním – tradičným alebo mechanickým.
Steny – bez ohľadu na to, či sú z tehál, betónu a polystyrénu, nemajú žiadny vplyv na množstvo vlhkosti v budove.
Jediná jednotka stavebnej fyziky blízka „dýchaniu“ je kinematický koeficient difúzie vodnej pary, ktorý popisuje rýchlosť prieniku pary cez daný materiál. Polystyrén totiž veľmi zle prepúšťa vodnú paru. Avšak "priedušná" stena - tehla a minerálna vlna v hrúbke 30-40 cm, s vonkajšou omietkou a zvnútra natretá farbou, má tak nízky celkový súčiniteľ difúzie, že preprava 11 kg vody cez stenu by trvala 3 mesiace. . Huby rastú tam, kde kondenzuje vodná para. Stáva sa to tam, kde sa stretáva s chladným miestom – na miestach, kde sú tepelné mosty. Najčastejšie sú to napojenia stropov so stenami, napojenie vonkajších a vnútorných stien, prekladové trámy.
Aby ste mali záruku zdravého a suchého bytu, stačí mať efektívne vetranie a použiť stavebnú technológiu bez tepelných mostov – ako je IZODOM.
Stena má byť predovšetkým bariérou proti teplu a vlhkosti. Faktom je, že ak začneme súčasne umývať a variť, vetranie nestíha odvádzať vlhkosť, ale – na rozdiel od všeobecného presvedčenia – nie steny začnú odvádzať vodu von, ale dochádza k fenoménu vyrovnávania. Omietka, nábytok, podlaha, záclony, odev ľudí absorbuje vlhkosť, a keď ju prestane dodávať mimoriadny zdroj vlhkosti, tieto nárazníkové prvky „vyschnú“ a toto množstvo vlhkosti sa odvedie odvetraním.

Je stavba vyrobená technológiou IZODOM termoizolačná?

Pojem termoizolačná sa často zamieňa s tesnosťou budovy.
Energeticky efektívne a pasívne domy vyžadujú dodržiavanie noriem týkajúcich sa tesnosti budovy. Je ľahké to skontrolovať vykonaním takzvaného "Blower Door Test".
Správne prúdenie vzduchu v takomto dome zaručuje mechanické vetranie, ktoré v kombinácii s rekuperáciou tepla prináša úsporu 50 % nákladov na vykurovanie a chladenie objektu.
Pozrite sa, koľko ušetrí váš domov.


Tesnenie budovy Izodom

V niektorých krajinách sa objavil mýtus, že budova nesmie byť tesná, že tesnosť budovy spôsobuje vlhkosť a takzvaný „termoefekt“. Aj keď len málokto dokáže presne špecifikovať, čo to znamená.
Vzduchotesnosť budovy je veľmi dôležitá. Keďže máme tradičný ventilačný systém, ktorý vyžaduje čerstvý vzduch, musíme mať v oknách špeciálne vetracie medzery, aby dovnútra prenikal čerstvý vzduch. Utesnenie prieduchov v oknách alebo zakrytie mriežok odsávacieho vetrania zastaví cirkuláciu vzduchu v dome.
Vzduchotesnosť budovy súvisí s ventilačným systémom a mikroštrbinami alebo prieduchmi v oknách, nie v stenách.
Energeticky efektívne a pasívne budovy majú veľmi malé zdroje tepla a musia byť vzduchotesné.

Polystyrén oxiduje alebo mizne?

Často sa stretávame s otázkou, či polystyrén oxiduje alebo mizne? Toto je mýtus, ktorý existuje na niektorých trhoch.
Polystyrén neoxiduje, nemizne, nedematerializuje sa. Môže sa roztaviť alebo rozpustiť, preto je dôležité vyhnúť sa organickým rozpúšťadlám (benzén, toluén, xylán atď.), ktoré majú vysoké teploty nad 90ºC priamy vplyv na nové bloky. Nové penové plasty musia byť chránené pred priamym UV žiarením.

Mýtus pochádza z výrobných chýb, keď sa v 70. rokoch lepil polystyrén lepidlami (obsahujú organické rozpúšťadlá). Počas opravných prác v 90. rokoch boli na povrchu dosiek natretých lepidlom pozorované prepálené diery, čo sa interpretovalo ako jav „oxidácie“.

Ako vyzerá akumulácia tepla ?

Akumulácia tepla znamená ukladanie energie do stien – získanej napríklad pri vykurovaní interiéru budovy krbom. Ide však o neefektívny spôsob vykurovania, preto sa v súčasnosti upúšťa od akumulácie v stenách v prospech ohrevu vzduchu uzavretého v objeme budovy. Akumulačné kachle, ktoré akumulujú teplo napr. vykurovaním, keď máme nižšiu tarifu za elektrinu, a vracať ju počas zostávajúceho obdobia, sú obľúbené.
Akumulácia tepla v stenách nie je efektívna z niekoľkých dôvodov:
straty v dôsledku prenikania tepla zo vzduchu do steny a jeho odovzdávania späť do ovzdušia,
únik tepla do vnútra stavebnej konštrukcie jeho prenosom na iné konštrukčné prvky,
veľmi vysoká energetická náročnosť na vykurovanie niekoľkých desiatok ton stavebných materiálov.
Technológia IZODOM je určená pre moderné inteligentné riadiace systémy, ktoré zapínajú ohrev vzduchu pred návratom členov domácnosti a znižujú teplotu po ich odchode.

Čo s hlodavcami v budove vyrobenej technológiou IZODOM?

Polystyrén je čistý plast, nemá žiadnu nutričnú hodnotu – nie je potravou pre organizmy. Ani pre baktérie, ani huby a plesne a prímesi protipožiarnych látok používaných v surovinách BASF spôsobujú, že tieto materiály nemajú radi hlodavce.
Vrstva omietky a výstužná sieťovina, ktoré sa používajú aj pri tradičnej výstavbe na polystyréne pod vonkajšou úpravou, dodatočne chránia pred hlodavcami. Vzhľadom na to, že od začiatku existencie firmy sme nezaznamenali jedinú informáciu o žiadnom probléme s hlodavcami, už roky neodporúčame použitie dvojitej stužujúcej a ochrannej omietky v páse 30-40 cm nad úroveň terénu.

Ako vyzerá školenie technológie IZODOM?

Ponúkame stacionárne školenia v sídle spoločnosti alebo cez platformu Zoom v závislosti od preferencií účastníkov.
Ponúkame školenia pre:
Jednotliví zákazníci
Firemní klienti
Architekti a konštruktéri
Všetky aktuálne termíny sú dostupné na odkaze.
Školenia sa týkajú technológie IZODOM, konštrukčných princípov, stavebnej problematiky, izolácie a energetickej hospodárnosti budov.
Príklad školiaceho programu je nasledujúci:
Čo je to technológia IZODOM?
Prečo sa oplatí zabudovať technológiu IZODOM?
Zmeny v stavebnom zákone
Referenčné stavby
Prehľad prvkov technológie IZODOM
Ako stavať? Čím vykurovať? Aký obklad?
Mýty o technológii IZODOM
Výhody použitia technológie IZODOM
Školenia realizujeme vo viacerých jazykoch. Ak máte konkrétny náročný projekt alebo problém, oplatí sa nás o tom vopred informovať, následne pripravíme školenie na danú tému.

Ponúkate školenia? Pomáhate architektom a konštruktérom, ak majú otázky týkajúce sa technológie IZODOM?

Samozrejme. Radi odpovieme na akékoľvek otázky, pochybnosti vždy pomôžeme. Dizajnéri od nás dostávajú okrem možnosti bezplatného školenia aj sadu informačných materiálov – 12 informačných zošitov, ktoré skúmajú všetky technické pokyny. Ponúkame tiež telefonickú alebo e-mailovú asistenciu od nášho dizajnéra.

Pozývame vás aj na bezplatné školenia pre architektov. Rozpis aktuálnych termínov nájdete na odkaze.

Kto mi môže postaviť dom pomocou technológie IZODOM?

Technológia IZODOM je jednoduchá, nevyžaduje použitie špecializovaných zariadení, preto sa veľmi často stáva, že stavby realizujú neskúsené firmy. Aby však stavba trvala čo najkratšie - a cena práce bola minimálna, odporúčame využiť skúsené firmy, ktoré už výstavbu v našej technológii realizovali.

Preto odporúčame využiť odporúčaných a autorizovaných dodávateľov.

Vďaka konštrukcii podobnej LEGO sa naši zákazníci často rozhodujú pre ekonomickú konštrukciu.

Aby ste sa vyhli chybám pri stavbe, odporúčame vám zúčastniť sa školenia o technológii IZODOM.

Aká je doba prípravy ponuky na kúpu prvkov IZODOM?

Vypracovanie ponuky na kúpu prvkov do armatúr trvá spoločnosti IZODOM maximálne 10 pracovných dní.

Ako vyzerá súťaž IZODOM v zahraničí?

Spoločnosť IZODOM patrí do prvej trojky najserióznejších výrobcov na európskom trhu. S významnými konkurentmi vo Francúzsku a Nemecku sa IZODOM vyznačuje najbohatšou ponukou prvkov. Ako jediná firma vyrába kompletný systém od základov až po strechu. Ako prvá spoločnosť v EÚ certifikovala výrobky v Nemeckom inštitúte stavebnej techniky DiBT, čím získala označenie CE. IZODOM veľmi dbá na kvalitu vyrábaných prvkov, najmä na odolnosť proti praskaniu, požiarnu odolnosť, tvarovú stálosť, ich testovanie vo vlastnom laboratóriu a v 3 externých laboratóriách, čo je potvrdené značkou ISO vydanou TUV od roku 1994.

Ako súťaží IZODOM v Poľsku?

V Poľsku je Izodom 2000 Poland monopolom, pokiaľ ide o technológiu ICF. Ako jediná v Európe vyrába sadu polystyrénových tvaroviek pre stavbu domov (základová doska, vonkajšie steny v troch rôznych variantoch v závislosti od energetickej triedy, ktorú chcete dosiahnuť, nosné vnútorné steny, deliace steny, podlahová doska a strecha izolácia uzáveru). V Poľsku sú našimi hlavnými konkurentmi okrem ICF spoločnosti vyrábajúce „tehly“, bloky a iné tradičné stavebné materiály.

Produkty IZODOM sú vyrábané výhradne zo surovín najväčšieho chemického koncernu BASF, čo zaručuje vysokú kvalitu vyrábaných komponentov. IZODOM podporuje dizajnérov aj 12 informačnými brožúrami a usmerneniami pre dizajnérov a konštruktérov. V tomto smere je lídrom v tejto časti Európy.

Aké sú výhody technológie IZODOM?

Úspora na vykurovaní a chladení budovy. Táto výhoda znamená, že investori sa už nemusia báť rastúcich cien a môžu sa bezpečne pozerať do budúcnosti s minimálnymi účtami za energie. Bez ohľadu na použitý zdroj vykurovania bude energetická náročnosť taká malá, že náklady na vykurovanie alebo chladenie objektu vrátane ohrevu teplej úžitkovej vody budú až o 80 % nižšie ako pri klasickej technológii.
Kompletnosť technológie - materiály na základy, steny, stropy celého domu vie zabezpečiť jeden výrobca. Rýchla príprava ponuky spolu s dopravou na stavbu trvá niekoľko dní.
Rýchlosť výstavby - Kombinácia ľahkých blokov s ľahkou manipuláciou a ich vyplnenie hotovým betónom z neho robí rýchly stavebný systém do každého počasia. V prípade jednoduchého projektu je možné položenie debnenia a vyplnenie betónom jedného podlažia zvládnuť aj za jeden deň. Stavba v otvorenom plášti je hotová za 4 týždne.
Steny IZODOM nevyžadujú dodatočnú izoláciu – čo skracuje čas výstavby a znižuje náklady.
Žiadne tepelné mosty a vysoké izolačné parametre. Základová doska U=0,14 W/m2K, steny U=0,15 alebo 0,10 W/m2K, izolácia strechy U=0,15 až 0,11 W/m2K.
Jednoduchosť stavby – na stavbu domu nepotrebujete odborný tím ani ťažkú techniku. Stačí zaškolenie alebo inštruktáž na stavbe, ktorú ponúka výrobca techniky. Patentované blokové zámky umožňujú rýchle postavenie stien bez použitia mált, lepidiel alebo kovových svoriek. Stavba je taká jednoduchá, že veľká časť investorov, ktorí nepracujú denne v stavebníctve, sa rozhodne stavať svojpomocne, ekonomickou metódou, montážou kociek s rodinou a priateľmi.
Vysoká kvalita prvkov - za to môžu 30-ročné skúsenosti s výrobou materiálov na stavbu energeticky nenáročných domov a kvalitná surovina. Polystyrén používaný na výrobu prvkov IZODOM dodáva vynálezca polystyrénu, spoločnosť, ktorá najprv uviedla na trh populárny EPS a potom vynašla NEOPOR. Navyše hustota suroviny používanej na výrobu blokov je najvyššia na trhu. Pre porovnanie, typický fasádny polystyrén má asi 3x nižšiu hustotu. Potvrdzujú to mnohé certifikáty, ktoré spoločnosť vlastní.
Ekológia - výskum porovnával životný cyklus výrobku v súlade s ISO 14040 z hľadiska fázy výstavby rodinného domu technológiou IZODOM a kompatibilného objektu postaveného z dutých tehál a minerálnej vlny. Porovnávacím ukazovateľom boli celkové emisie skleníkových plynov označené symbolom CO2. Výsledky výskumu naznačujú zníženie emisií CO2 o 51,3 % v prospech technológie IZODOM. Spoločnosť tiež podniká množstvo opatrení súvisiacich s použitým produktom na ochranu životného prostredia. Vypočítaná sada prvkov potrebných na dokončenie projektu sa dodáva na stavenisko. To eliminuje potrebu rezať bloky stien a produkovať odpad. Projekty využívajúce technológiu IZODOM využívajú menšie množstvo debnenia a podpery alebo ich úplne eliminujú. Pri výrobe sa používa iba para a elektrina. Nepoužívajú sa žiadne chemikálie. Všetok odpad sa recykluje, pri výrobe nevzniká priemyselná odpadová voda. Navyše vďaka veľmi vysokým izolačným parametrom systému IZODOM sú domy v ňom navrhnuté energeticky úsporné a pasívne. Podľa toho sa optimalizuje energia použitá na vykurovanie alebo chladenie domu.

Neopor. Čím sa vyznačuje šedá surovina?

Stenové prvky IZODOM sa vyrábajú v dvoch variantoch: biely EPS a sivý Neopor. Oba sú dodávané spoločnosťou BASF.
Neopor má vďaka pridaného grafitu lepšie izolačné parametre ako biely EPS o cca 15% - pri rovnakej hrúbke izolačnej vrstvy. Mechanická pevnosť je rovnaká.
Rozdielom je nižšia izolácia EPS prvkov. Sivé prvky lepšie izolujú.
Prvky základovej dosky sú vyrobené z Periporu (BASF) a farbené na žlto. To nemení jeho izolačné parametre. Peripor je expandovaný polystyrén so zlepšenými parametrami odolnosti proti vlhkosti a veľmi vysokou odolnosťou proti stlačeniu.

Na základe akých certifikátov je technológia IZODOM schválená na predaj?

Výrobky IZODOM sú od roku 2007 certifikované a schválené ETA 07/117, t.j. Európske technické osvedčenie vydané nemeckým stavebným inštitútom DIBT.

Dokument je možné overiť vyhľadávaním na webovej stránke Európskej organizácie pre technické schvaľovanie www.eota.eu

Na výrobný proces dohliada Poľský inštitút stavebnej techniky Factory Quality Control a každý rok sa kontroluje.

S platným dokumentom ETA a kladným posudkom vydávame našim nástenným produktom označenie CE. Základové a strešné prvky podliehajú normám EN 13172 a EN 13163, preto vydávame vyhlásenie o zhode na základe aktuálnych testov.

Značka ETA a CE nám umožňuje predávať prvky po celej Európe.

Zmenil sa systém IZODOM za posledných 30 rokov?

Pred viac ako 30 rokmi ponúkal systém IZODOM 6 tvárnic s hrúbkou 25 cm. Aktuálne ich ponúka cez 200 v 5 hrúbkach. Spoločnosť má niekoľko patentov. Ponúka komponenty pre všetky stavebné prvky – od základov až po strechu. Prvky sa vyrábajú vo zvýšenej tlakovej triede betónu.
30 rokov skúseností a pozorovania viac ako 20 000 stavieb nám umožnilo neustále zlepšovať naše produkty.
Vyrábaný 30 rokov, prvok MC 2/25 bol vylepšený viac ako 8-krát.

Rastie záujem o technológiu IZODOM?

Na Slovensku je energeticky efektívna a pasívna výstavba bohužiaľ stále medzerou. Zo 120 000 stavebných povolení (údaje z roku 2021) je len asi 5 000 (približne 4 %) pre energeticky efektívne a pasívne budovy. V priebehu asi 10 rokov však došlo k veľmi veľkej zmene v otvorenosti ľudí k technológii IZODOM. Je to spôsobené väčšou informovanosťou spotrebiteľov, väčším dôrazom na ochranu životného prostredia, chuťou stavať rýchlo bez použitia ťažkej techniky, obrovskou úsporou nákladov na vykurovanie v porovnaní s tradičnou technológiou – čo sa v ére neustáleho zdražovania energií stáva číslom jedna téma. V zahraničí, najmä na západných trhoch, je naša technológia prítomná už od 90. rokov minulého storočia. Máme 20 partnerov na 20 zahraničných trhoch. Západný trh dlhodobo rozvíja energeticky úspornú výstavbu. Máme početné referencie z celého sveta, napr. v sociálnom bývaní, kde je vďaka výberu našej technológie úspora pri vykurovaní obrovská. Na začiatku činnosti firmy boli tržby na úrovni 90% export, 10% slovensky trh. Teraz je to 50 až 50 %. Nesmierne nás teší, že Slovensky trh dozrel na múdru, zodpovednú výstavbu, ktorá nielen uľahčí život budúcim investorom, ale prispeje aj k ochrane životného prostredia a prírodných zdrojov. Európska únia zavádza nové úpravy týkajúce sa technických podmienok pre požiadavky na nové budovy. So vstupom štandardu WT 2021 musí každá novostavba spĺňať množstvo požiadaviek. Berúc do úvahy všetky tieto faktory a neustále, drastické zvyšovanie cien energií, nedostatok pracovnej sily, tlaky na rýchlu výstavbu, veríme, že pasívna a energeticky úsporná výstavba a technológia IZODOM sú jedinou dobrou voľbou. Takáto konštrukcia nebude módou ani trendom, ale nevyhnutnosťou.

Je IZODOM certifikovaný Inštitútom pasívnych domov v Darmstadte?

Áno, sme certifikovaní Inštitútom pasívneho domu v Darmstadte. Naše produkty spĺňajú prísne požiadavky na stavebné materiály rôznych inštitútov a noriem: Darmstadt, MinEnergie, EneriePlus, LEED, BREEM z hľadiska izolácie a nosnosti. Hodnoty sú potvrdené skúškami, ktoré sú zaznamenané v Európskom technickom schválení ETA od DIBT Berlin. Okrem toho sme ambasádorom Poľského inštitútu pasívnych domov a obnoviteľnej energie.

Aká je udržateľnosť budovy?

Predpokladaná životnosť stavby je minimálne 150 rokov. Životnosť konštrukcie zodpovedá životnosti betónového jadra. Štúdie „zvetrávania“ steny realizované koncernom BASF simulujúce 120 rokov a pozorovania vrtov zo 60-ročných stien postavených technológiou strateného debnenia poukazujú na vyššiu odolnosť stien IZODOM proti poveternostným vplyvom, vykurovaniu, mrazu, vlhkosti. , radiácie - než betón nechránený pred poveternostnými vplyvmi, ako je betón v konštrukciách mostov, viaduktov. Jadro je z dvoch strán chránené pred výraznými skokmi teploty, vlhkosti, ako aj pred účinkami dažďa a UV lúčov. V stene IZODOM funguje betónové jadro v takých komfortných podmienkach, aké sa pri iných stavebných technológiách nedajú dosiahnuť. Zima - leto: teplota jadra sa mení len o niekoľko stupňov Celzia. V ktorejkoľvek inej stene môže byť teplotný rozdiel až niekoľko desiatok stupňov

Trvanlivosť izolácie z penového polystyrénu sa odhaduje na niekoľko stoviek rokov. Izolácia je prakticky nezničiteľná. Materiál je chránený vrstvou omietky proti UV žiareniu a odolnosť voči cyklom zmrazovania/rozmrazovania, vlhkosti, nepodlieha biologickej korózii robí stenu dutého bloku prakticky nezničiteľnou. Pred mechanickými vplyvmi je stena IZODOM chránená zvnútra napríklad sadrovou omietkou, zvonku keramickým obkladom, alebo fasádnou omietkou a armovacou sieťovinou.

Aká je akustika stien IZODOM?

Akustika stien Izodom spĺňa normy pre bytovú výstavbu, koeficienty Ra1 a Ra2 sú uvedené v prílohe. Steny vyžadujúce vysokú akustickú odolnosť, napr. v hoteloch vyžadujú dodatočnú zvukovú izoláciu. Na stenu môžete osadiť napríklad drevený rošt, medzi trámy vložiť minerálnu vlnu a obložiť dvojitým sadrokartónom.

Vonkajšia úpravaVnútorná úpravaRw (C1, C2)RA1RA2
MC 25Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MC 25Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MC 25Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MC 35Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MC 45Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MCF
MCFU 25
Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139
MCF
MCFU 25
Tenkovrstvová minerálna omietkaSadrová doska 12,5 mm43(-2,-4)4139

Ako vyzerá príprava cenovej ponuky s prvkami systému IZODOM ?

IZOHOUSE ako partner IZODOM vám poskytne bezplatnú cenovú ponuku na prvky. Ide o výpočet druhu a množstva tvárnic a zároveň odhad objemu betónu a nákladov na dopravu na stavbu. Pre podlahové/stropné prvky ponúkame okrem tvárnic aj hlavné rebrové vystuženie - s dĺžkou uvedenou v projekte.
Zvyšné náklady na prácu a materiál – armovanie, strešnú konštrukciu, montáž – ponúka miestna stavebná firma IZOHOUSE s.r.o
Ponuka je vyhotovená na požadovanú hrúbku izolácie steny. Vnútorné steny, podlahová doska alebo základové steny, stropy, izolácia strechy, vnútorné priečky – sú uvedené samostatne pre každý konštrukčný prvok projektu, aby zákazník mohol urobiť informované rozhodnutie o kúpe produktov Izodom, o ktoré má záujem.
Základová doska - pre každého zákazníka je vypracovaný individuálny návrhový výkres, polystyrénové prvky dosky sú v našej továrni narezané na požadované rozmery podľa výkresu, prvky sú očíslované a zapísané do výkresu. Prvky na stavbu dosky sú narezané ako náš výrobok a dodané na stavbu pripravené na montáž. IZOHOUSE vám bezplatne vypracuje cenovú ponuku na prvky. Ide o výpočet druhu a množstva tvárnic a zároveň odhad objemu betónu a nákladov na dopravu na stavbu. Pre podlahové/stropné prvky ponúkame okrem tvárnic aj hlavné rebrové vystuženie - s dĺžkou špecifikovanou v projekte. Ostatné náklady na prácu a materiál - armovanie, konštrukcia strechy, montáž - ponúka miestna stavebná firma. Ponuka je vyhotovená na požadovanú hrúbku izolácie steny. Vnútorné steny, podlahová doska alebo základové steny, stropy, izolácia strechy, vnútorné priečky - sú uvedené samostatne pre každý konštrukčný prvok projektu, aby zákazník mohol urobiť informované rozhodnutie o kúpe produktov Izodom, o ktoré má záujem. Základová doska - Pre každého zákazníka je vypracovaný individuálny návrhový výkres, polystyrénové prvky dosky sú v našej továrni narezané na požadované rozmery podľa výkresu, prvky sú očíslované a zapísané do výkresu. Prvky na stavbu dosky sú rezané ako náš výrobok a dodávané na stavbu pripravené na montáž.

Odkedy je známa technológia ICF (trvalého debnenia)?

Expandovaný polystyrén je známy od roku 1955, kedy ho spoločnosť BASF uviedla na trh. Cement je známy už od rímskych čias, od 19. storočia sa ako základný stavebný materiál používa betón. Debnenie, formy, ktoré dávajú konkrétny tvar, sú rovnako staré. Bežne sa používa debnenie z drevených dosiek stavaných na mieste, prefabrikované systémové debnenie, hliníkové systémové debniace dosky a pod.
Myšlienka stavať so systémom Izodom je založená na stavbe monolitických betónových alebo železobetónových stien, v debnení, ktoré sa nerozoberá a zostáva ako súčasť steny. Debniace prvky Izodom majú dve funkcie: najprv sú to formy na betón a potom izolujú postavenú stenu. Prvky sa nerozoberajú, preto sa technológia niekedy nazýva izolačné stratené debnenie. Prvé domy postavené technológiou izolačného, strateného debnenia boli postavené v Nemecku a Švédsku v 50-tych rokoch minulého storočia, kedy boli na stavbu debnenia [namiesto dreva] vyplneného betónom použité polystyrénové dosky. V skutočnosti myšlienka výstavby strateného debnenia

NÁKLADY A ÚSPORY

Aké sú náklady na m2 stavby v technológii IZODOM?

Cena za m2 stavby technológiou IZODOM sa môže líšiť v závislosti od hrúbky predmetného prvku a miestnych trhových podmienok, t.j. ceny ocele, betónu alebo stavebnej práce.
S cieľom poskytnúť čo najspoľahlivejšie informácie o nákladoch na nákup našich materiálov ponúkame bezplatnú cenovú ponuku.
Základom pre vypracovanie našej podrobnej ponuky sú:
kótované plány všetkých rozmerov vrátane rozmerov okenného a dverového stolárstva
pôdorys konštrukcie podlahy,
všetky prierezy,
výškové pohľadyTieto údaje nám môžu byť zaslané ako súbory: pdf., jpg., alebo dwg.
Ak ste si ešte nekúpili návrh, môžete požiadať projekčnú kanceláriu, aby vám tieto výkresy poskytla na cenovú ponuku.
Ak ešte nemáte dizajn podľa vlastného výberu, odporúčame vám využiť možnosť na našej webovej stránke.

Je to drahšie ako tradičná technológia?

V prvom rade by mal byť dom energeticky nenáročný a odolný a spolu s výdavkami na vykurovanie na nasledujúce roky treba rátať aj so skutočnými „nákladmi domu“. Tradičná technológia využíva menej kvalitné materiály, ktoré nás nútia míňať značné ročné náklady na vykurovanie.

Vzhľadom na výrazný nárast tradičných stavebných materiálov sa cena 1 m2 domu vyrobeného technológiou IZODOM výrazne nelíši od nákladov na m2 tradičnou technológiou.

Mali by ste sa tiež pozrieť na celkové náklady na výstavbu. Ďalšie porovnanie:

rýchlosť výstavby - v technológii IZODOM trvá stavba domu niekoľko týždňov - cena práce bude výrazne nižšia.

nie je potrebné izolovať steny - to šetrí čas a dodatočné náklady na prácu.

cena práce je pre každú energetickú triedu rovnaká (hrúbka steny). Ak chceme postaviť energeticky nenáročný alebo pasívny dom, vymeníme len armatúry a celý ďalší postup výstavby sa nemení.

obrovské úspory nákladov na vykurovanie a chladenie budovy počas celej doby jej prevádzky.

žiadne tepelné mosty – teplo z domu neuniká.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto faktory, môžeme konštatovať, že budovanie domu energie

Aké sú náklady na dom s rozlohou 120 m2?

Náklady na dom sú konglomerátom nákladov na stavebný a inštalačný materiál, dopravu a prácu atď.. Dôležitý je aj štandard, podľa ktorého sa investor rozhoduje – či má byť dom primárne lacný, alebo energeticky nenáročný a odolný, ktorý zahŕňa výber materiálov bežnej alebo lepšej kvality. Ďalšou vecou sú ceny práce v závislosti od situácie na miestnom stavebnom trhu.

My ako výrobca materiálov IZODOM vieme určiť cenu prvkov základovej dosky, stien, stropu a objem betónu potrebný na zaliatie základovej dosky, stien a stropov, potrebujeme však na to konkrétny projekt.

„Dom s rozlohou 120 m2“ môže mať veľmi jednoduchú konštrukciu alebo pomerne zložité usporiadanie miestností, čo výrazne ovplyvní cenu materiálov. Preto pracujeme na konkrétnom návrhu domu a vyhýbame sa tvrdeniam, že materiál na dom 120 m2 bude stáť X alebo Y.

Ponúkame bezplatnú cenovú ponuku na nákup nášho tovaru. Stačí nás kontaktovať s vybraným projektom

IZODOM pomáha určiť náklady na debniace prvky pre jednotlivé časti stavby: základová doska alebo základové steny; vnútorné a vonkajšie steny, stropy, strecha - na základe prezentovaného návrhu. Ponúkame aj dopravu: dodanie na stavbu kdekoľvek na svete. Stavebné práce a doplnkový materiál si vyžadujú odhad miestnej stavebnej firmy. Cenník jednotlivých prvkov systému je zákazníkom k dispozícii. Kompletné zoznamy debniacich prvkov firma vypracuje bezplatne na základe nám zaslaných návrhov. Zoznam sa týka počtu prvkov, ich vlastností a objemu potrebného na plánovanú dopravu na stavbu a ceny dopravy. Tieto výpočty vykonávame bezplatne.

.

VÝSTAVBA

Dodáva IZODOM dodávateľov, architektov?

My ako výrobca materiálov v technológii IZODOM sa zaoberáme výhradne dodávkami prvkov, ale spolupracujeme s dodávateľmi a architektmi, máme sieť spolupracovníkov po celej republike - pomôžeme vám teda nájsť toho najlepšieho.

Musím robiť len malé obytné domy?

Technológia IZODOM je prispôsobená rôznym projektom, dokonca aj viacbytovým blokom, kanceláriám alebo firmám! K dispozícii máte viac ako 100 prvkov, ktoré pri dobrom návrhu od architekta dokážu vytvoriť prakticky čokoľvek. Betónová konštrukcia je vhodná ako pre domy, tak aj pre väčšie stavby!

Čo ak dom len plánujem, nemám projekt ani dodávateľa?

Nič sa nedeje – stále môžete kontaktovať nášho konzultanta a položiť nám svoje otázky. Stavba domu nie je rozhodnutím „zo dňa na deň“, preto Čo ak dom len plánujem, nemám projekt ani dodávateľa? Ak sa chcete najskôr dozvedieť viac o technológii IZODOM, sme tu pre vás!

Ako montovať vnútorné inštalácie?

Do vnútra blokov pred betonážou umiestňujeme stúpačky vody a kanalizácie. Prístupy k umývadlám, WC, ventilom a pod. vedieme mimo steny vyrezaním príslušného otvoru vo vnútornej stene tvarovky a utesnením medzery medzi rúrou a polystyrénom polyuretánovou penou.

Elektroinštaláciu je možné realizovať aj v betónovom jadre, aj keď bežnejšie je vypálenie inštalačných drážok na vnútorných stenách tvárnice spájkovačkou s odporovou drôtenou slučkou na konci. Rýchla a pohodlná montáž je jednou z výhod systému, pretože odpadá zdĺhavé a drahé dlabanie stien a odstraňovanie sutiny.

Za aký čas je možné položiť strop po vyplnení stien betónom ?

Strop je možné položiť 28 dní po vyplnení stien betónom. To je čas, kedy betón v stenách dosiahne projektovanú únosnosť. V praxi je to možné po 10-14 dňoch v závislosti od teploty a vlhkosti.
Skúsení realizátori na druhý deň umiestnia debnenie pod strop a zalejú ho betónom, pretože kým sa stropné debnenie neodstráni, váhu stropu nesie debnenie, nie stena. S týmto riešením sa steny a strop viažu súčasne.
Keď sa investor rozhodne pre montované stropy - takéto stropy je možné položiť aj po niekoľkých dňoch, pretože 15 cm betónového jadra, ktoré ešte nie je 100% suché, má už dostatočnú nosnosť na to, aby uniesol váhu stropu.

Je možné zmeniť technológiu výstavby z tradičnej na technológiu IZODOM?

Zmena technológie výstavby je možná.
Pri rodinných domoch si vo väčšine krajín zmena technológie výstavby nevyžaduje zmenu stavebného povolenia, vyžaduje sa len príslušná anotácia od stavebníka, ktorý vykonáva prispôsobenie hotového projektu miestnym podmienkam.
V prípade akýchkoľvek pochybností o prispôsobivosti projektu je potrebné konzultovať staviteľa.

Môžem nainštalovať krb?

V našom systéme nie je problém nainštalovať krb.
Pretože polystyrén znesie teploty do 70 stupňov - komíny, sauny, krby, je potrebné dodatočne izolovať od tvárnic, napr. s použitím 5 cm minerálnej vlny s nalepenou hliníkovou fóliou, alebo iným spôsobom zvoleným projektantom.

Akú fasádnu úpravu mám použiť?

Ako úprava fasády sa najčastejšie používajú rovnaké riešenia ako pri zatepľovaní budov polystyrénovými doskami, teda tenkovrstvové omietky - minerálne, akrylátové, silikónové, silikátové. Naši zákazníci používajú aj tehlové obklady, klinkerové obklady alebo fasády z kamenných platní. Pri ťažkých povrchových úpravách, ako sú kamenné fasády, rôzne typy panelov, by sa mali kotviť v súlade s odporúčaniami výrobcu – na rozperné skrutky Fischer, rozperné skrutky do betónového jadra alebo správne podopreté na základe.
Vápenné omietky na fasády nepoužívame, pretože majú inú tepelnú rozťažnosť ako polystyrén a môžu po určitom čase degradovať. Na fotkách našich referenčných domov sú drevené fasády, klinkerové obklady, systémové fasády - medze sa nekladú.

Suterén v technológii IZODOM

Podpivničenie domov technológiou IZODOM nemá žiadne kontraindikácie. A čo viac, odporúčame naše prvky na zhotovenie stien suterénu.
prečo?
Pretože steny suterénu musia odolať nielen hmotnosti budovy aplikovanej „zhora“, ale aj zemnému tlaku z „boku“ - odolné betónové alebo železobetónové steny, ktoré sú jadrom steny IZODOM, bez problémov odolajú takéto záťaže. Ďalšou výhodou je zastavenie prenikania chladu zo zeme, ktorý je blokovaný silnou izolačnou vrstvou. Hydroizoláciu je možné aplikovať priamo na prvok.
S výstavbou suterénov sa v našej technológii pri stavbách v rámovej konštrukcii stretávame pomerne často.
Naše podhľady IZOCeiling odporúčame aj na realizáciu vodorovných priečok medzi pivnicou a prízemím - pre udržanie tepla v obytnej časti, pokiaľ nechceme vykurovať pivnicu alebo garáž.

Ako dlho môžu byť tvárnice ponechané bez povrchovej úpravy vonkajšími omietkami?

Výrobky IZODOM z bielej suroviny - EPS bez vonkajšej omietkovej úpravy, ponechané nezakryté, vystavené UV žiareniu, degradujú na povrchu v hĺbke 1-1,5 mm. Polymér styrénu – polystyrén sa rozkladá na monomér. Biela stena sa pokryje žltým povlakom, ktorý zase tvorí prirodzenú bariéru proti ďalšiemu rušeniu UV lúčov.
Neomietnutá stena sa po dvoch rokoch prekryje prachom - monomérom styrénu a v neomietnutom stave bude vyzerať rovnako po 2 a po 10 rokoch.
Pred omietaním, rovnako ako akýkoľvek iný povrch, bude potrebné vyčistiť a odstrániť prach.
Materiály IZODOM sú odolné voči zmenám teploty a vlhkosti vzduchu.

Môžu poveternostné podmienky ovplyvniť uložené komponenty systému?

Poveternostné podmienky negatívne neovplyvňujú materiál systému IZODOM. Prvky by mali byť zakryté nepriehľadnou fóliou na ochranu pred znečistením a chránené proti vetru pritlačením, napr. oceľovými podperami alebo paletami. Vlhkosť, dážď a sneh nezhoršujú vlastnosti výrobkov.

Ako dlho trvá vyplnenie stien betónom?

Betónovanie stien trvá približne pol dňa.

Naplnenie stien domu s plochou 150 m2 betónom trvá 4-5 hodín Betón sa ukladá kruhovým spôsobom, vo vrstvách o výške steny 75-100 cm. Pred betonážou sa odporúča vystužiť debnenie podperami, aby steny pri betonáži zostali zvislé.

Dom s rozlohou 150 m2 má približne 150 m2 stien.

1m2 steny sa naplní 125L betónu/m2. To znamená, že na 8 m2 steny stačí 1 m3.

Takže 150 m2 stien sa rovná 18,75 m3 zmesi.

Betónovanie sa vykonáva rýchlosťou podávania betónu 9-11 m3/h [veľmi pomaly]. To znamená, že 150 m2 vybetónujeme za 2 hodiny.

Aký betón si vybrať?

V súlade s pokynmi vypracovanými Technickou univerzitou v Lodži - vo väčšine prípadov bol odporúčaný: betón C20/25, so zrnitosťou 16 mm a husto plastickej konzistencie s minimálnym množstvom vody a prídavkom plastifikátora.

V súčasnosti je to betón C20/25, s maximálnou zrnitosťou 8mm a konzistenciou S3-S4, podľa EN 206-1: 2003. Alebo - podľa EN 12350-3:2001 VeBe čas medzi 11 a 30 sekundami . Na zlepšenie plasticity sa stále odporúča používať zmäkčovadlá do betónu. Betón sa nesmie riediť vodou.
Použitie zrnitosti do 8 mm zabraňuje tvorbe dutín v betóne.
Pevnosť betónu by mala byť medzi C16/20 a C50/60 podľa EN 206-1. Ak európska norma EN 206-1 nie je použiteľná, je prijateľné použiť betón v súlade s národnými predpismi platnými v mieste použitia, ale s pevnosťou v tlaku v rámci vyššie uvedeného rozsahu.
Požiadavky na konzistenciu betónovej zmesi sa musia prísne dodržiavať - nie je dovolené
použiť tekuté zmesi, pretože tlak a vztlak takéhoto betónu vedie k deformácii polystyrénového stenového skeletu.
Je povolené používať betónové zmesi konzistencie V1 alebo V2, podľa PN-EN 206+A2: 2021-08 Betón. Časť 1: Požiadavky, vlastnosti, výroba a zhoda. Je porovnateľná s hustou plastickou alebo plastickou konzistenciou podľa predchádzajúcich definícií. Meranie konzistencie vykonané v súlade s PN-EN 12350-3:2001 Skúšanie betónovej zmesi.

Časť 3: Skúšanie
konzistencie metódou VeBe pretavenia, by mala vykazovať čas pretavenia 11 až 30 sekúnd. - podľa príručky č. 2.

Ako opravíme poškodený prvok ?

Najčastejším poškodením je rozbitie zámkov (IZOClick) alebo rozbitie úlomku dlhého bloku. Poškodenie zámkov spôsobujúce tvorbu medzier - treba vyplniť montážnou penou.
Poškodené fragmenty prvkov sa odrežú pílou na drevo, čím sa získa nepoškodený fragment.

Zmeny v projekte – je možné ich zaviesť počas výstavby?

Zmeny v projekte, ako je zamurovanie okna, alebo naopak pridanie okna, sú povolené aj počas výstavby.
V systéme IZODOM je možné vykonávať zmeny. Vybudovanie debnenia, pred zaliatím betónom, overíme umiestnenie okien a dverí. Ak chceme niečo upraviť, stačí otvory zamurovať tvárnicami Izodom, prípadne rozobrať fragment debnenia na vytvorenie nového otvoru. Všetko, čo potrebujete, je píla na drevo.
Po vybetónovaní je možné otvory zamurovať, je však dôležité dbať na dodržanie hrúbky izolačných vrstiev. Vytváranie nových otvorov vyžaduje vyrezanie a ošetrenie nového otvoru.

Čo s hlodavcami v budove vyrobenej technológiou IZODOM?

Polystyrén je čistý plast, nemá žiadnu nutričnú hodnotu – nie je potravou pre organizmy. Ani pre baktérie, ani huby a plesne a prímesi protipožiarnych látok používaných v surovinách BASF spôsobujú, že tieto materiály nemajú radi hlodavce.
Vrstva omietky a výstužná sieťovina, ktoré sa používajú aj pri tradičnej výstavbe na polystyréne pod vonkajšou úpravou, dodatočne chránia pred hlodavcami. Vzhľadom na to, že od začiatku existencie firmy sme nezaznamenali jedinú informáciu o žiadnom probléme s hlodavcami, už roky neodporúčame použitie dvojitej stužujúcej a ochrannej omietky v páse 30-40 cm nad úroveň terénu.

Dajú sa prvky IZODOM kombinovať s inými stavebnými materiálmi?

Technológia IZODOM je veľmi univerzálna technológia. Prvky IZODOM ľahko skombinujete s inými stavebnými materiálmi. Môžete navrhnúť akékoľvek riešenia vnútorných nosných a deliacich stien a spojiť ich s vonkajšími stenami IZODOM. Steny IZODOM sa dobre kombinujú s akýmikoľvek technológiami podláh/stropov – Filigran, prefabrikáty, drevené, monolitické betónové dosky atď.
Základovú dosku je možné použiť ako základ pre akékoľvek projektantmi využívané technologické riešenia, vrátane montovaných, murovaných alebo drevodomov.
Kombinácia technológií - najmä spájanie stien Izodom a keramických stien - vyžaduje použitie oceľových strmeňov vychádzajúcich z betónového jadra a ich uloženie medzi vrstvy tehál. Ľahké deliace steny, t.j. hliníkové profily so sadrokartónovými doskami, vyžadujú len kotvenie rozperných skrutiek do betónového jadra v stene Izodom. Nami odporúčaným riešením je výstavba všetkých typov stien, t.j. vonkajších, vnútorných, nosných a deliacich stien v systéme Izodom a ich betónovanie súčasne.
Len takáto konštrukcia zabezpečí primeranú monolitu a tuhosť konštrukcie. V takom prípade budú všetky druhy spojov (ohyby stien, spoje vonkajších a vnútorných stien, rohy) vyhotovené najodolnejším spôsobom.

Ako montovať okná a dvere v technológii IZODOM?

Pri ukladaní následných vrstiev dutých tvárnic by sa mali vymodelovať okenné a dverné otvory - pomocou zátok uzatvárajúcich debnenie.
V pasívnych a energeticky úsporných budovách [U=0,15W/m2K, resp. 0,10W/m2K, t.j. 20 alebo 30 cm izolácie) nemôže byť narušená súvislosť izolácie. V technológii IZODOM by mali byť okná a dvere osadené vo vonkajšej vrstve izolácie.
V štandardných budovách [U=0,23, t.j. 15 cm izolácie] sa do okenných a dverových otvorov osadzujú rámy pomocou drevených klinov a rozperných skrutiek ukotvených v betóne a škáry sa utesňujú penou.
Okná a dvere upevňujeme pomocou takzvanej teplej montáže. Tu používame hmoždinky z polystyrénu (napr. hmoždinky Fischer na montáž do polystyrénu). Pretože zaťaženie polystyrénových hmoždiniek je nižšie ako zaťaženie betónových hmoždiniek, musí byť počet polystyrénových hmoždiniek väčší. Po zaskrutkovaní hmoždiniek do polystyrénu na ne pripevníme okná a dvere.
Je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu okien.

Aký by mal byť priemer potrubia na čerpanie betónu?

Pri čerpadle na betón, v prípade tradičného jadra s hrúbkou 15 cm, by sa mal priemer potrubia na čerpanie betónu zmenšiť na 100 alebo 80 mm. Potrubie by malo byť vložené čo najhlbšie, aby sa minimalizovala výška voľného pádu betónu.
Betónovanie sa vykonáva v kruhovom vzore - t.j. vo vrstvách s maximálnou výškou 80 - 100 cm. Z praxe vieme, že položenie prvej vrstvy betónu trvá 1-1,5 hodiny. Počas tejto doby začne položená zmes mierne „tuhnúť“, takže jej zaťaženie hmotnosťou ďalšej vrstvy betónu má menší vplyv na zvýšenie hydrostatického tlaku na bočné steny strateného debnenia.
Betónovaniu jadra steny z veľkej výšky sa treba vyhnúť z dvoch dôvodov.
Po prvé, betón padajúci z výšky 3 metrov sa delaminuje, čím stráca predpokladanú pevnosť.
Po druhé – betón padajúci z veľkej výšky spôsobuje vysoké dynamické sily, ktoré môžu deformovať geometriu betónovej steny a v extrémnych situáciách môžu spôsobiť prasknutie bočnej steny polystyrénového debnenia.

Koľko vrstiev tvárnic je možné umiestniť pred ich zabetónovaním?

Prvky sú určené na vytvorenie a vyplnenie debnenia s výškou jedného podlažia - do 3 metrov. To znamená, že pred betonážou možno uložiť 12 vrstiev tvárnic.
Betón sa podáva čerpadlom, kontajnerom pripevneným na žeriave alebo zo sila.
Prvky sú vyrábané tak, aby odolali tlaku betónu ukladaného do výšky jedného podlažia. Zámky spájajúce bloky, šnurovanie a samotný spôsob výroby zaručujú pevnosť a tesnosť.
Prvky nevyžadujú maltu, lepidlo ani žiadne vnútorné upevňovacie prvky odporúčané inými výrobcami strateného debnenia.
V ponuke IZODOM sú podpery s výškou 2,7 m a vyššie podpery do výšky 5 m, uľahčujúce prácu a zaručujúce zvislosť stien. Podpery sú riešené tak, že je možné podpery nastavovať, a tým oloviť postavenú stenu, vďaka tzv.

Ako vystužiť steny v technológii IZODOM?

Šírka betónového jadra - konštrukčného prvku - bez ohľadu na hrúbku izolačnej vrstvy je 15 cm. To je dostatočná hrúbka na postavenie budov až do výšky 22 m. Steny v rodinných domoch sú zvyčajne vyrobené z betónu triedy C20/25 s použitím minimálneho množstva výstuže.
Vystužujeme ako pri tradičných technológiách – preklady a väzný trám. Dodatočné vystuženie je: spevnenie rohov vonkajších stien zvislým umiestnením dvoch tyčí s priemerom 10 mm, miesta spojenia vnútorných a vonkajších stien a kolenných stien. Steny nie je potrebné spájať so základom výstužou, výstuž neumiestňujeme do samotnej steny - betónová stena je odolnejšia ako tehlové steny.
Výstuž stien sa objavuje v budovách s výškou nad 3 podlažia, v kolenných a štítových stenách. Stojí za to venovať pozornosť našim technickým výkresom. V prípade komplexných, vysokých alebo účelových stavieb: napr. chladiarne, priemyselné objekty, školy - o potrebe vystuženia rozhoduje konštruktér, ktorý by mal využiť naše informačné príručky, ktoré poskytujeme bezplatne.

Výstuž v technológii IZODOM.

Ako vyzerá výstuž v technológii IZODOM?
Návrh stavebnej konštrukcie robí miestny projektant s platnou projekčnou kvalifikáciou. Výpočty sa robia na základe súčasných noriem pre betónové alebo železobetónové konštrukcie, napr. Eurokód 2.
Prekladové trámy a väzné trámy sú vystužené – rovnako ako pri tradičných technológiách. Rohy sú tiež vystužené - tak, že sa do nich vertikálne umiestnia dve tyče ø10mm a pozdĺž osi stien sa umiestnia strmene zo 6mm drôtu. Výstuž stien sa používa v troj-, štvorpodlažných a vyšších budovách.
O množstve a druhu výstuže rozhoduje vždy projektant – autor projektu, prípadne prispôsobujúci hotový projekt. Pomáhajú nám k tomu informačné príručky pripravené Izodomom a Katedrou betónových konštrukcií Technickej univerzity v Lodži - sú k dispozícii v poľštine, angličtine, nemčine. Vydali sme ich až 12 a uľahčujú statické výpočty základových dosiek, bazénov, stien v obytných a priemyselných budovách, stropov, striech a pod. , nemčina a ruština.
Systém umožňuje stavbu stien bazénov, nosných a deliacich stien, stien priemyselných objektov, ako aj základových dosiek, stropov a striech.


Kde sú popísané zásady výstavby IZODOM?

Zásady výstavby technológiou IZODOM sú prezentované na školení alebo na našej stránke

Odporúčame vám tiež navštíviť náš kanál na YouTube, kde nájdete množstvo inštruktážnych videí.

Ponúkate školenia? Pomáhate architektom a konštruktérom, ak majú otázky týkajúce sa technológie IZODOM?

Samozrejme. Radi odpovieme na akékoľvek otázky, pochybnosti vždy pomôžeme. Dizajnéri od nás dostávajú okrem možnosti bezplatného školenia aj sadu informačných materiálov – 12 informačných zošitov, ktoré skúmajú všetky technické pokyny. Ponúkame tiež telefonickú alebo e-mailovú asistenciu od nášho dizajnéra.

Pozývame vás aj na bezplatné školenia pre architektov. Rozpis aktuálnych termínov nájdete na odkaze.

Kto mi môže postaviť dom pomocou technológie IZODOM?

Technológia IZODOM je jednoduchá, nevyžaduje použitie špecializovaných zariadení, preto sa veľmi často stáva, že stavby realizujú neskúsené firmy. Aby však stavba trvala čo najkratšie - a cena práce bola minimálna, odporúčame využiť skúsené firmy, ktoré už výstavbu v našej technológii realizovali.

Preto odporúčame využiť odporúčaných a autorizovaných dodávateľov.

Vďaka konštrukcii podobnej LEGO sa naši zákazníci často rozhodujú pre ekonomickú konštrukciu.

Aby ste sa vyhli chybám pri stavbe, odporúčame vám zúčastniť sa školenia o technológii IZODOM.

Má IZODOM autorizovaných dodávateľov, ktorí mi postavia dom? – Áno, odporúčame spoločnosť IZOHOUSE s.r.o.

Na Slovensku spolupracujeme s viacerými stavebnými firmami a developerskými spoločnosťami.

Odporúčame spolupracovať so spoločnosťou IZOHOUSE s.r.o ako partnera IZODOM

Za 30 rokov fungovania sme spolupracovali s takmer tisíckou firiem.

Chceme Vám ponúknuť kompletný servis od kúpy prvku až po dom na kľúč.

Informácie o našich autorizovaných dodávateľoch nájdete na našej webovej stránke www.izodom2000polska.pl/znajdz-wykonawce/

Aká je spotreba betónu?

1m2 steny IZODOM sa vyplní 125L betónu, čo je 1/8m3 betónu.

Inými slovami, 1 m3 betónu stačí na vybudovanie 8 m2 steny.

Ako montovať okná a dvere

Pri ukladaní ďalších vrstiev tvárnic by sa mali vymodelovať okenné a dverné otvory - pomocou zátok uzatvárajúcich debnenie.

V štandardných stavbách [U = 0,23, t.j. 15 cm izolácie] upevňujeme rámy v okenných a dverných otvoroch pomocou drevených klinov a rozperných kotiev ukotvených v betóne. Škáry utesníme izolačnou penou.

V pasívnych a energeticky efektívnych budovách [U = 0,15W/m2K, resp. 0,10W/m2K, t.j. 20 alebo 30 cm izolácie), kde nemožno prerušiť kontinuitu izolácie, prebieha montáž do vonkajšej vrstvy izolácie.

Kołek do styropianu w ścianie IZODOM
15 cm dlhá kotva unesie 150 kg

Okná a dvere upevňujeme pomocou tzv teplá inštalácia. Používame čapy z polystyrénu (napr. čapy Fischer na montáž do polystyrénu). Pretože zaťaženia prenášané polystyrénovými hmoždinkami sú menšie ako hmoždinkami zaskrutkovanými do betónu, počet hmoždiniek z polystyrénu musí byť väčší. Po zaskrutkovaní kolíkov do polystyrénu na ne pripevníme okná a dvere. Je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu okien.

Kde sú opísané stavebné pravidlá?

Stavebné pravidlá sú popísané na stránke www.izohouse.sk v slovenskom, poľskom, anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Inštruktážne videá nájdete na YouTube

Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku, kontaktujte nás prostredníctvom chatboxu alebo nám napíšte.

IZODOM NA YOUTUBE

Najpopulárnejšie videa

2:00

Płyta fundamentowa – układanie / Arrangement of Izodom ground slab

0:43

Montaż okna w ścianie Izodom / Installation of a window in the Izodom wall

1:20

Dach na elementach Izodom / Roof on the Izodom wall elements energooszczędność

2:50

Przygotowanie gruntu / Soil preparation

AKADEMIA IZODOM

Szkolenie Stacjonarne

Krótki opis, Spieniony polistyren znany jest od 1955 kiedy to BASF wprowadził go na rynek. Cement znany jest od czasów rzymskich, od XIX betony stosuje.

AKADEMIA IZODOM

Szkolenie Stacjonarne

Krótki opis, Spieniony polistyren znany jest od 1955 kiedy to BASF wprowadził go na rynek. Cement znany jest od czasów rzymskich, od XIX betony stosuje.

Naša webová stránka používa súbory cookies, aby sme vám mohli poskytovať služby na najvyššej úrovni, vrátane služieb prispôsobených vašim individuálnym potrebám. Používanie webovej stránky bez zmeny nastavení cookies znamená, že budú uložené na vašom koncovom zariadení. Nastavenia cookies môžete kedykoľvek zmeniť.