Pri pozorovaní súčasného trhu s nehnuteľnosťami si kladieme otázku, či sa zvyšujúce ceny stavebných materiálov niekedy zastavia a ako je to s cenami nehnuteľností na trhu? Je toto vhodný čas na investovanie ?IZODOM dostáva každý deň dopyty od záujemcov o alternatívne riešenia výstavby nových domov. Aká je technológia, ktorá si v súčasnosti získava čoraz viac priaznivcov? Čo je zaujímavé na technológii IZODOM z pohľadu investora? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v texte nižšie.
V súčasnosti pozorujeme zvýšený dopyt na všeobecne chápanom trhu s bývaním. Súkromní investori ochotne investujú svoje peniaze do nehnuteľností, čo spôsobuje veľký ruch v tomto odvetví. Dá sa povedať, že ide o opakovanie histórie, prudko stúpajúce ceny a nedostatočná dostupnosť produktov na trhu spôsobujú, že firmy odstupujú z tendrov a prepočítavajú ponuky. Developeri ukončujú zmluvy s klientmi, pretože nie sú schopní zrealizovať investíciu za dohodnuté ceny. Takéto podmienky podnecujú investorov hľadať nové riešenia a nových dodávateľov.
Technológia IZODOM
Technológia IZODOM je systém ľahkých polystyrénbetónových foriem. Často sa nazývajú polystyrénové bloky alebo LEGO kocky pre dospelých, pretože spôsob skladania jednotlivých prvkov je veľmi podobný. Prvky sú vyrobené z expandovaného polystyrénu s vysokou hustotou (EPS). Sú dostupné v dvoch verziách – klasický biely polystyrén, bežne nazývaný EPS, a Neopor®, modifikovaný polystyrén s prídavkom grafitu, ktorý poskytuje lepšiu izoláciu. Princíp stavby je veľmi jednoduchý, tvárnice sa montujú na stavbe do výšky celého podlažia. Prvky do seba zapadajú bez potreby použitia mált, lepidiel alebo spôn. Potrebná výstuž sa umiestňuje do debnenia rovnako ako pri tradičnej technológii: napr. do prekladov, na miesto stĺpov, do väzného trámu alebo do kolennej steny. Konečne prichádza čerpacie auto, poslednou fázou je pokládka betónu, čím sa vyplní prázdny priestor v polystyrénových prvkoch, čím sa zabezpečí pevná, odolná konštrukcia. Polystyrénové debnenie zostáva ako súvislá izolácia aj v takých kritických miestach, ako sú preklady, nárožia alebo povrch venca, pričom zaručuje absenciu tepelných mostov. Investor tak získa dobre izolovanú a tesnú budovu pripravenú na dokončenie.
Rýchlosť výstavby, dostupnosť materiálov a ďalšie výhody technológie.
V súčasnosti je najväčšou výhodou technológie rýchlosť výstavby, ktorá umožňuje realizáciu investície včas. Ďalším je nedostatok potreby zamestnávať odborníkov, čo je dôležité vzhľadom na rastúce náklady na samotné zamestnávanie a problémy s prístupom ku kvalifikovaným odborníkom. Často sa spomína jednoduchosť konštrukcie a absencia potreby použitia ťažkej techniky.
Na čo dbajú dodávatelia, je cenová stabilita a dostupnosť materiálov, no je to dôležitý argument aj pre súkromného investora.
Technológia je aj odpoveďou spoločnosti na meniace sa predpisy a túžbu stavať čoraz energeticky efektívnejšie a ekologickejšie domy. Investor dnes hľadá riešenia, ktoré umožnia výstavbu komfortných domov technológiou, ktorá je vyrobená v súlade s politikou trvalo udržateľného rozvoja, nestojí veľa peňazí a množstvo energie použitej na vykurovanie alebo chladenie budovy je také malý, že umožňuje voľný prístup k otázke nákladov na údržbu domu. Nesúvisí to len s módou ekologických riešení, ale je to spôsobené najmä rastúcimi cenami energií. Ďalšou výhodou systému IZODOM je možnosť postaviť si dom svojpomocne aj v nízkoenergetickom štandarde. Do tejto skupiny patria investori, ktorí na úkor svojho voľného času šetria na mzdových nákladoch, ale aj na čase, pretože na stretnutie so stavebnou firmou musíte často čakať až do ďalšej sezóny.
Technológia strateného debnenia
Technológia strateného debnenia, ako je skutočný názov systému, využíva dva na trhu známe materiály: polystyrén a betón. Polystyrén je známy už od 50-tych rokov minulého storočia a dnes je na našom trhu široko používaným a známym izolačným materiálom. Betón je umelý kameň známy už v starovekom Ríme. Je to jeden z najbežnejších stavebných materiálov v modernej výstavbe. Používa sa aj v tradičnom stavebníctve na doplnenie stavby z tehál alebo dutých tvárnic betónovým alebo železobetónovým prvkom, ako sú stĺpy, veniec, preklad alebo trám. Čo je teda na technológii IZODOM také inovatívne? V prvom rade je to spôsob výroby. Najprv sa položí nenosné debnenie, teda ľahké prvky, ktoré sa dajú jednoducho narezať na konkrétny projekt na výšku celého podlažia a následne vyplniť betónovou zmesou. Vznikne tak dobre izolovaná priečka, ktorá si nevyžaduje dodatočnú izoláciu. To znamená, že najskôr položíme izoláciu a až potom realizujeme stavbu, na rozdiel od akejkoľvek inej stavebnej technológie. Spôsob výstavby je veľmi jednoduchý a rýchly a konštrukcia je veľmi odolná. Betón/železobetónový monolit je odolný voči zemetraseniam a otrasom skál súvisiacim s banskou činnosťou, ako aj tornádam a silnému vetru. Bezpečnosť konštrukcie a vynikajúca izolácia znamenajú, že podobné riešenia sa úspešne používajú v západnej a severnej Európe, v Amerike a nedávno aj v Austrálii a na Novom Zélande. ICF, ako sa v angličtine nazývajú izolované betónové formy, sa stáva čoraz populárnejším v Afrike a na Arabskom polostrove. Technológia funguje aj v horúcom podnebí, kde chráni pred slnkom a znižuje množstvo energie potrebnej na chladenie budovy.
Výhody technológie IZODOM
- Kompletná technológia pozostávajúca zo stenových a stropných prvkov, základovej dosky a strešnej dosky.
- Úspora času výstavby vďaka potrebe izolácie
- Vynikajúca tepelná izolácia – vysoká hustota suroviny zaručuje odolnosť prvkov a vysokú kvalitu.
- Nižšie emisie CO2 do atmosféry budov postavených pomocou technológie
- Jednoduchosť výstavby znamená, že nie je potrebné zamestnávať špecialistov a je výhodou aj pre domácich majstrov, ktorí si chcú dom postaviť sami.
- Energetická efektívnosť – to je záruka najnižších účtov za energie na vykurovanie a chladenie objektu, ako aj na ohrev úžitkovej vody.
