Murovaný dom - nevýhody a alternatívy
Stavba domu a najmä vynaložené náklady sú vraj ako bezodná jama. Pretože hoci technológiu treba vyberať už vo fáze plánovania celej investície, odhad nákladov nás môže dosť prekvapiť. Nezabúdajme, že postaviť murovaný dom nie je jediná možnosť, ktorú máme. Prečo sa v roku 2025 neoplatí postaviť murovaný dom a aké možnosti sa oplatí zvážiť?
Murovaný dom a iné technológie – poznáme alternatívy?
Ľudia, ktorí si plánujú postaviť dom, si väčšinou sami hľadajú informácie na internete a získavajú informácie aj od známych, ktorí už domy stavali. Pripomeňme si tiež, že výber technológie do veľkej miery ovplyvňuje zhotoviteľ, architekti či projekčné kancelárie, od ktorých investori projekt kupujú. Kvôli neustále rastúcim nákladom na materiály a energie dnes ľudia hľadajú alternatívne technológie výstavby domov, neobmedzujúc sa len na murované domy, pretože tie – ako sa ukazuje – nie sú bez nevýhod.

Aká technológia výstavby domu je najlepšia?
Keď sme kúpili pozemok, je čas postaviť na ňom dom. Dnes, keď sa zamyslíme nad stavbou, vieme, že stavba murovaného domu nie je jediným riešením a je to jednoducho jedna z mnohých možností, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné. Je pravda, že v prípade murovaného domu je dôležitá životnosť stavby (tieto domy vydržia dlhé roky). Okrem toho znalosť technológií zo strany stavebných tímov zvyčajne nie je problém a premieta sa do ľahkého hľadania dodávateľov, má však veľa slabších miest, najmä v porovnaní s inovatívnymi riešeniami.
Po prvé, v situácii rastúcich cien stavebných materiálov môžu náklady na stavbu murovaného domu prevýšiť náklady na stavbu domu postaveného iným spôsobom – napr IZODOM). V niektorých prípadoch existuje veľké cenové rozpätie materiálov, ale náklady na výstavbu murovaných domov a cena uzavretia investície sú často vysoké. Ba čo viac, každým rokom rastie. Z tohto dôvodu sa oplatí poznať aj alternatívne stavebné technológie. Po druhé, problémom zostáva dlhá doba výstavby. Je pravda, že dnes máme veľký výber stavebných, izolačných a dokončovacích materiálov a výstavbu je možné realizovať na etapy. Nikto z nás však nechce, aby naše vysnívané miesto na zemi roky vyzeralo ako stavenisko namiesto domu. V praxi to znamená, že ostatné stavebné technológie ponúkajú to isté, ak nie viac, najmä keď uvažujeme o budúcnosti výstavby domov. Vysvetľujeme prečo.

Technológie – nielen murovaný dom
Na Slovensku v súčasnosti dominuje tehlová technológia, po ktorej nasleduje technológia drevených rámov (nazývaných rámový dom, kvôli štruktúre objektu z dreva). Pri rozhodovaní môžeme uvažovať o domoch postavených pomocou iných, často menej populárnych, no oveľa inovatívnejších technológií, ktoré časom zaručia nižšie náklady na údržbu domu. O všetkých dostupných technológiách sa oplatí premýšľať už vo fáze návrhu. Aké sú dnes najobľúbenejšie alternatívy pri stavbe domu? Ktorý si vybrať a čím sa riadiť?

Stavba tehlového domu a ďalšie možnosti
V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne technológie výstavby stien, ako napr.
● steny z pórobetónu,
● steny zo silikátových blokov
● keramické steny,
● steny v rámovej konštrukcii,
● stratené debnenie, napr. IZODOM
Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a výber technológie závisí od potrieb investora. Existujú však aspekty, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Stojí za zváženie:
● dobrá izolácia priečky,
● odolná a pevná konštrukcia (porovnajme trvanlivosť rámových domov, tehlových domov a ďalších),
● možnosť výstavby akéhokoľvek tvaru budovy a využitia mnohých architektonických riešení,
● rýchlosť výstavby,
● ceny materiálu,
● žiadne technické mosty (minimalizácia tepelných strát cez konštrukčné prvky),
● komplexnosť systému výstavby domu (technológie), ktorá ovplyvňuje možnosť nákupu materiálu od jedného dodávateľa, čím je stavba domu dostupnejšia a lacnejšia
● zákaznícky servis a podpora v každej fáze investície.
Technológie výstavby domu: kde začať?
Bez ohľadu na výber technológie a či staviame malý, stredný alebo veľký dom – výzvy, ktorým musíme čeliť, sú rovnaké. Medzi body, ktoré sa majú implementovať, patria:
● výber pozemku,
● výber projektu (hotový alebo individuálny projekt),
● výber technológie výstavby domu (základová alebo základová doska, technológia výstavby stien, konštrukcia, izolácia a strešná krytina,
● získanie stavebného povolenia,
● prípojky (elektrina, kanalizácia alebo septik, voda zo siete alebo vŕtaná studňa), výber zhotoviteľa,
● výber stavbyvedúceho,
● výber stolárstva okien a dverí,
● výber vetrania (bežné gravitačné pre štandardné budovy, mechanické s rekuperáciou tepla pre energeticky úsporné a pasívne budovy),
● výber vykurovania (plynové, palivové, elektrické, zemné tepelné čerpadlo alebo vzduchové tepelné čerpadlo),
● typ vykurovania (štandardné radiátorové, podlahové, infračervené),
● výber dokončovacích materiálov (omietky, podlahy, kamenina, terakota atď.)
● elektroinštalácie alebo prispôsobenie inštalácií inteligentnej budove,
● oplotenie pozemku,
● zástavba okolia domu – na to sa často zabúda a je to dosť nákladná etapa investičnej realizácie,
● investičné financovanie.
Ako vidíte, zoznam vecí, ktoré treba zvážiť, je pomerne dlhý, no zohľadnenie všetkých bodov bude znamenať, že sa zo stavby rýchlo presunieme do finálnej fázy, ktorá zahŕňa bývanie v novom dome.

Odolný, energeticky efektívny dom - je to možné
Technológia IZODOM je dobrou voľbou, pretože má mnoho výhod vo vzťahu k uvedeným bodom, ktoré v prípade iných možností niekedy chýbajú. Technológie murovania ako pórobetón, silikát či keramika si vyžadujú dodatočnú izoláciu, kvôli čomu je nutný nákup ďalších materiálov, čo samozrejme ovplyvňuje náklady na stavbu. Navyše to ovplyvňuje aj cenu práce, čo môže predĺžiť čas realizácie investície. Mali by ste vedieť aj to, že tradičné (murované) technológie si vyžadujú dodatočnú izoláciu, ktorej výsledkom budú v konečnom dôsledku hrubšie steny ako v prípade technológie IZODOM. efekt? Strácame využiteľný priestor. Preto bude dôležité, aby investor výberom technológie IZODOM pre ten istý projekt získal m2 úžitkovej plochy navyše. A tieto majú cenu zlata.

Murovaný dom – nevýhody
Hlavným problémom domov postavených tradičnou metódou je predlžujúca sa doba výstavby. Je všeobecne známe, že murovaný dom si vyžaduje technologické prestávky, čo si vynucuje odstávky a predlžuje čas výstavby Ďalším dôležitým faktorom je počasie a prispôsobenie diela aktuálnym poveternostným podmienkam. Moderné stavebné technológie, ako napríklad stavba z hotových tvárnic IZODOM, ktoré sa vyrábajú vo výrobe a posielajú priamo na stavbu, môžu skrátiť dobu výstavby až o niekoľko týždňov – počasie je tiež nepodstatné.
Ďalším problémom, s ktorým sa pri stavbe murovaného domu stretneme, je veľmi veľké množstvo odpadu a smetí. Ak nám záleží na dobru planéty, voľme možnosti, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Stojí za to vedieť, že na Slovensku existujú riešenia, v ktorých nás nič neobmedzuje – v prípade IZODOM si objednáme konkrétny počet prvkov, ktoré potrebujeme na stavbu domu, všetko ide oveľa rýchlejšie, pretože nás neobmedzuje rozmarné počasie a navyše – minimalizujeme množstvo odpadu, ktorý skončí v koši.

Ďalšou nevýhodou tehlových domov je náročnosť inštalácie nových inštalácií. Ak chceme niečo posunúť alebo zmeniť, musíme tehlové steny vyrezať, čo obnáša vytváranie drážok. V iných technológiách tento problém zmizne.
Murovaný dom je zvyčajne rozdelený do časovo náročných etáp a zahŕňa vysoké investičné náklady v dôsledku rôznorodosti materiálov a činností, ktoré je potrebné vykonať. Moderné technológie dnes predpokladajú holistický a komplexný prístup k procesu, ktorý ho robí rýchlejším a jednoduchším – môžeme využiť rôzne riešenia.
Rámové technológie majú zasa, a to tiež stojí za zmienku, pomerne dobré izolačné parametre, no konštrukcia takéhoto domu je drevená, nie železobetónová ako v prípade technológie IZODOM.


Oplatia sa investičné náklady?
Nezabúdajme, že najlacnejšie na stavbu sú domy postavené ekonomickými metódami. Inými slovami, ide o situáciu, v ktorej si aspoň časť prác vykonávame sami – a to je možné pri domoch stavaných rôznymi technológiami, medzi ktoré patrí aj IZODOM. Samozrejme, celkové náklady na stavbu domu závisia od toho, ako bude dokončený – mali by ste si uvedomiť, že ceny práce účtované dodávateľom sa v rôznych častiach krajiny líšia. Vrátia sa investičné náklady? Určite áno, ale na očakávaný zisk si musíte počkať. Oplatí sa to však urobiť.

Uistite sa, že máte dobrú tepelnú izoláciu a stavajte z tvárnic
Pri následných nákladoch na prevádzku budovy a vykurovanie platí pravidlo, že čím kvalitnejšie sú jej steny z hľadiska izolácie, tým je energetická náročnosť našej budovy nižšia. Ak ide o premyslenú stavbu domu, musíme pamätať aj na ďalšie prvky, a to na vhodný výber izolácie základovej dosky (namiesto tradičných základov), zateplenie strechy a výber vhodného okenného a dverového stolárstva.
V prípade technológie strateného debnenia, teda IZODOM, nie je potrebné na spájanie prvkov používať lepidlá ani malty. Tie fungujú ako stavebné kamene. Tým sa eliminujú tepelné mosty a v dôsledku toho zostáva teplo v dome. Vďaka tomu môžu byť domy na údržbu až o 60-70% lacnejšie ako tradičné murované domy. Ako je to možné? Ak chcete vedieť podrobnosti, kontaktujte nás.